Etkilenecek iller

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür kimi yerlerde 10 büyüklüğünde bile görülecek diyerek uyardı. İş’te maksimum etkilenecek bölgeler…

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, canlı yayında olası İstanbul depremiyle ilgili ihtarda bulunarak, “Burada sismik bir boşluk. Bu boşluk dolacak, büyük bir Marmara depremini oluşturacak” dedi. Görür, “Kimi yerlerde 10 şiddeti bile görülecek” diyerek uyardı.
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İlker Karagöz’ün sunmuş olduğu Çalar Saat programına konuk oldu. Görür, olası İstanbul depremiyle ilgili, “Burada deprem olacak, iki kere iki dört mü? Sebebi burada 99’da zelzele var. Şarköy’de 1912’de var. İkisinin arasındaki şu bölümde 1766’tan beri deprem yok. Burada sismik bir boşluk. Bu boşluk dolacak, büyük bir Marmara depremini oluşturacak” uyarmasını yaptı.
Prof. Dr. Naci Görür’ün programda yaptığı mevzuşmadan öne çıkanlar şöyle oldu:

KIZILAY’IN ÇADIR SKANDALI

”doğrusu ben hiç olmadım. Duyunca da şaşırdım. Bu aslına bakarsanız Kızılay’ın mal varlığı ve çadır, kan o tür şeyler afet durumunda halka ulaştırılmak için yine halk tarafınca verilen şeyler. Biz çocukken de öyleydi. Kızılay şarkıları, bir sevgisi, rozetleri vardı. Yani Kızılay haftaları vardı okullarda kutlanan… Bu muhabbeti eksiltecek, azaltacak şeyleri yapmamak lazım. Bu satış iyi mi oluyor ben bunu anlamadım. Minimumından etik bulmadım. Yasal mıdır onu da bilmiyorum. Herhalde gereği yapılacaktır eğer yasal olmayan bir davranış şekliyse…

İSTİFA’ TARTIŞMALARI

kısaca yönetimler diyelim bu şekilde deprem, afet yönetimiyle ilgili doğal yönetimlerin sorumluluktan kaçması mümkün değil. En önemli mesuliyet o. Belli ölçüde o yönetim içerisinde olan, görev yapan insanoğlu da elbette sorumlu. Böyle afet işi olunca binaları meydana getiren, üretenler de belli ölçü de görevli. Bu sorumlulukları üstlenmek lazım.

DEPREM, MARMARA DENİZİ’NİN İÇİNDE OLACAK’

Bu Marmara bölgesinde deprem, Marmara Denizi’nin içinde olacak. Kısaca kuzey Anadolu fayının Marmara’nın iç kısmında olacak. Bizler artık fay tartışmasını bırakalım. İBB Başkanı çok iyi bir strateji söyledi. Dedi ki; ‘İstanbul’da artık zelzele olacağı bir gerçeklik. Fay tartışmalarını bilim adamlarına bırakalım, onlar bilim platformlarında o işi tartışsınlar.’ Burada zelzele olacak, iki kere iki dört mü? Sebebi burada 99’da zelzele var. Şarköy’de 1912’de var. İkisinin arasındaki şu bölümde 1766’tan beri zelzele yok. Burası sismik bir boşluk. Bu boşluk dolacak, büyük bir Marmara depremini oluşturacak.

10 ŞİDDETİ BİLE…

Asya Yakası göreceli olarak, Avrupa Yakası göre daha azca etkilenecek. Çünkü burada jeolojik formasyon zemin itibarıyla daha güçlü. Dolasıyla burada hasar göreceli olarak daha fazla. Kıyya yakın, kıyıdan 10 kilometre içeriye doğru gittiği yerlerde çoğunlukla depremin şiddeti 9 olacak. Kuzeye doğru çıkınca bu düşecek. Aynı şekilde Anadolu Yakası’nda da kıyıya paralel kesimlerde 9 şiddeti ve Kuzeye doğru azalacak. Kimi yerlerde 10 şiddeti bile görülecek. Bu ciddi bir deprem şiddetidir.
Çorum tam şimal Anadolu fay hattının üzerinde. Bu kuşağın tamamı, Türkiye’nin tamamı, hatta dünyanın en etken büyük depremler oluşturabilen kuşağı içerisinde. Bu kuşak aşağı yukarı Bingöl-Karlıova’dan çok büyük ölçüde Marmara Denizi’ne kadar enerjisini tüketti. Büyük deprem üretme enerjisini boşalttı.
7.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE zelzele UYARISI
Şimdi Marmara’yı bekliyoruz. Bir de Erzincan ile Karlıova arasındaki bu kesimi bekliyoruz. Burada Pülümür’ün olduğu yer aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde bir ihtimal deprem olabilir. Yedisu fayı üzerinde. Bunu aslına bakarsanız hep söylüyoruz.

Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada son olarak deprem 1794’te. Dolayısıyla epey vakit geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de aktarma etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Kaygı ettiğimiz yerlerden biri bu.” Kaynak : cumhuriyet.Com

Yorum yapın