Emekli Maaş Zammı

Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak Son Tahminler Netleşiyor Emekli maaş zammı ön görüleri enflasyon ön görülerinin belli olmasıyla eş güdümlü netleşmeye başladı. Peki en az emekli aylık ödemesi ve 2024 Ocak ayı emekli maaşına gelecek fark ne kadar olarak açıklanacak Merak edenler amacıyla son ön görüler ışığında zam ön görülerini ve en düşük maaş ön görüini hesapladık. İşte emekli maaş zammıyla alakalı dört gözle beklenen detaylar…

Çalışma ve sosyal emniyet Bakanı Bakan Vedat Işıkhan, “SSK, Bağ-Kur yüzde 38’e yakın, kamu görevlileri ve emeklilerimiz yüzde 50’ye yakın bir artış olacağını öngörebiliyoruz” dedi. Bu ön görüe nazaran 6 aylık artış seviyesi ön görüi yüzde 38 seviyesinde kaydedilecek. Hali hazırda en düşük emekli kök maaşı Ağustos ayında emareler 6 aylık enflasyon artış seviyesi tarafında 4 bin 324 lira oldu. Kök maaşa yüzde 38 seviyesinda zam yapılması durumunda en düşük kök emekli maaşı 5 bin 967 lira olacak. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 lirada sınırlayan meşru düzelme gereği, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları Ocak Ayı ayında 6 aylık enflasyon sayılarının belli olmasının sonrasında en düşük 7 bin 500 lirada sınırlı kalmış olacak. Ancak yeni bir meşru planlama ile en düşük emekli maaşının yükseltilmesiyle enflasyon seviyesindan bağlarımsız olarak en düşük emekli maaşı artmış olacak. Hali hazırda emekli kök maaşı 6 bin 600’ün üstünde olanlar ise minimum yüzde 38 enflasyon artış seviyesi ön görüin gerçekleşmesi durumunda meşru planlama olmasada maaşları enflasyon seviyesine gore 7 bin 500 lirayı aştığı amacıyla en düşük emekli maaşının üstünde maaş almış olacaklar. Kabine Toplantısı’nın daha sonra kamera karşısına geride bıraktığımız Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli zammıyla alakalı önemli açıklamalarda bulunmuş oldu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli zammı açıklaması:

Yılbaşında emeklilerimizin halini gene gözden geçirip her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz. Bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe meydana çıkacak kaynağı milletimizin her kesimi ile p aylaşma ilkemizi doğalgazdan, emekli maaşlarına kadar yaşfakat geçirmeyi sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları resmiyet kazanmamakla eş güdümlü en düşük emekli maaşının yükseltilme olsılığı olarak değerlendirildi. En düşük emekli maaşının yükseltilmesi amacıyla meşru planlamayle alakalı resmi ismim atılması durumunda sizlerle paylaşacağız. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberi şu şekilde; Yılsonuna kadar bir yasa değişiklığı yapılmadığı takdirde SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları Ocak Ayı ayında yalnızca 2023’ün temmuz – Aralık dönemindeki enflasyon seviyesinda artacak. Sadece, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönergeıyla Çalışma ve toplumsal emniyet Bakanlığı ile hazine ve Maliye Bakanlığınca emeklilerin aylıklarında ek artışa dair bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında yasa değişiklığı yapılarak 6 aylık enflasyon seviyesinın üstünde bir artış yapılması umut ediliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yönelik bu ek yükselişin Ocak Ayı Ayı Ayı ayında yürürlüğe girecek şekilde yaşfakat geçirileceği ön görü ediliyor. Merkez Bankası’nın ikinci altı aylık enflasyon ön görüi yüzde 31.92 yöreını buldu. Bu kapsamda en düşük emekli maaşına yüzde 40-45’ler seviyesinde zam gelebileceği ön görüler arasında.

Yorum yapın