Ebabil kuşları geldi

Ebabil Kuşunu duymayanınız yoktur. Kutsal kuş olarak hafızamıza kazındı. Ebrehe’nin Fil or-dusu bozguna uğratan kuşlar olarak Kuran-ı Kerim’in Fil Suresi’nde geçer. Son zamanlarda bu kuşun ülkemizde görmüş olduğunüz de merak hususu oldu ve gündeme düştü.Toplumsal medyada sunulan haberlere bakılırsa farklı bölgelerde görülen mü-barek ebabil kuşlarının ülkemize namacıyla geldikleri merak hususu oldu..Ba-kın islam alimleri bu vakaya ne yanıt veriyorlar

Bu kuşlar hayatlarının fazlasını uçarak geçirir. Yere pek inmez, beslenirken pek görülmezler. çok ürkek hayvanlardır. Onlar ile ilgili Kuran-ı Kerim’de Fil Suresi’nde bunlar geçer: “1-Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine! 2-Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? 3-Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı. 4-Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. 5-Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı benzer biçimde kılıverdi. Şüphesiz tanrı doğruları söyler.”

EBABİL KUŞU NEDİR?

Kuran-Kerim’de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı icra eden Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır. Dini hikayelere konulan ebabil kuşu, Türkiye’de ilkbaharda görülmeye adım atar, sonbaharda güneye göç ederler. Fil suresinin anlattığı ebabil, diğer kuşlar gibi dik bir şekilde durması imkansız. Ebabil Kabe’yi yıkmaya giden Ebrehe ordusunu ayak ve gagalarından attıkları taşlarla bozguna uğratan kuşlar olarak bilinir. Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Onları beslenirken yahut yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir. Onları beslenirken veya yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir. Babil (Apus apus), sağangiller (Apodidae) familyasından 16–17 santimetre boyunda, şehirler ve açık alanlarda yaşayan, çoğu zaman kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür. Kırlangıçlara gore kanatları daha uzun ve kavislidir. Gece-gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar. Geceleri gören bir türdür. Yalnızca üreme dönemlerinde yere inip, kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyurlar. Sürüler halinde, tiz çığlıklar atarak uçarlar. Ayaklarının üstünde öteki kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar., Türkiye’de ise bu türlerden 4 tanesi yaşamaktadır. Bu kuşlar göçmen kuşlar içinde yer almaktadır. Türkiye soğuk olduğu için kış aylarında Afrika’ya göçerler. İlkbaharın sonuna doğru da yeniden Türkiye’ye gelir. Ebabil kuşlarının ortalama ömür süreleri ise 27 yıldır. Yuvalarını kalabalık bölgelere yapmazlar. Çıkardıkları sesler ve görüntüsüyle görenleri adeta büyülemektedir. Genellikle şehirlerde yaşayan bu kuş türü, kırlangıç kuşuyla benzediği için vakit zaman karıştırılmaktadır. Ebabil kuşu yaşam sürelerinin yüzde 90’ınını havada süzülerek geçirirler. Ebabil kuşlarının çok sayıda türü vardır. Türkiye’de ilkbaharda görülmeye adım atar, sonbaharda güneye göç ederler.

EBABİL KUŞU HİKAYESİ NEDİR ?

Ebabil kuşları Kuran-ı Kerim’de adı geçen ender kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi’nde yer almaktadır. Kuran-Kerim’de de yer edinen kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; devrin en acımasız ve İslam düşmanlığı meydana getiren Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır. Bir yılda yaklaşık 200 bin km. Uçar. Tek eşlidir. Eşler, biri ölene kadar çoğunlukla ayrılmazlar. Yavru besleyen bir yetişkin günde 10 bin böcek yiyebilir.

Yorum yapın